< < < <

Türkiyenin Gemi Söküm Hurdası

Türkiye’nin bu yılki gemi söküm hurdası üretimi 650,000 ton.

Türkiye gemi geri dönüşüm sanayii hurdacılık işlemleri

Steel Business Briefing’in Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği’nden (Gemisander) edindiği bilgiye göre, Türk gemi sökümcüleri bu yıl şu ana kadar 334 geminin sökümünü gerçekleştirerek 650,000 ton hurda ürettiler. Böylece sektörün 2011 için belirlediği toplam 650,000 tonluk hedefe yaklaşılmış oldu.

Gemi sökümünden elde edilen ergitme hurdası için fiyatlar, aralık sonuna göre 16-22 $/ton artarak tesise teslim bazında 434-440 $/ton seviyesine yükseldi.

Çelik tesislerinden gelen güçlü talep ve Türkiye’nin gemi sökümünde diğer ülkelere kıyasla daha güçlü bir konumda olması sayesinde, sektördeki büyümenin 2012′de de devam etmesi bekleniyor. İzmir Gemi Geri Dönüşüm Şirketi Müdürü Sadık Çamkuşu, “Ancak sektörün 2013′te zayıflamasını bekliyoruz; çünkü 2013′te daha az gemi sökümü gerçekleştirilecek” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin tek gemi söküm sahası olan Aliağa, Özkanlar Demir Çelik, Çebitaş, Habaş, Ege Çelik ve İzmir Demir Çelik gibi bölgedeki çelik tesislerine hurda tedarik etmektedir. www.hurdacilik.net

Rate this item
(0 votes)

Hurda ve Geri Dönüşüm Hakkında